9260 inlägg.
Välkomna till det traditionella Sylvesterloppet som går i Sörbo kl 10.00 på nyårsafton. Har man inte blivit VM-mästare , SM-mästare, DM-mästare, KM-mästare och inte klått Hasse C.s tid så har man chansen på 366 dagen. Det är väglöpning 3 km bort och 4 km hem (det känn så) totalt 7 km. Jourgrupp 2 står för arrangemanget och fixar varm dusch och bastu (tvagning ingår ej i jourgruppens åtagande) och fika efteråt. Frågor som, kommer Tomas P stå vid starten/målet med klocka och historik lista? Kommer det att stå någon kvar vid vändpunkten när siste man kommer (förmodligen jag)? Kommer Henrik L(trots klubbyte) att slå banrekord? Kommer alla som var med på O-ringen att deltaga? Kommer alla som INTE var med på O-ringen att deltaga? Alla frågetecken kommer att rätas ut när vi åker hem och väntar in det nya året. Till de som ev. har giltigt förfall att inte komma önskar jag Gott Nytt OlÅr
Julklappar från Ullmax måste beställas senast imorgon torsdag 18/12 kl. 18.00 via mail till elisabeth.lofas@objectify.se
På torsdag är det en Chicken Night-liknande träning i relativt okänd terräng med samling i Skräddarbacken klockan 18.00. Det är cirka 35 minuters löpning till start, mestadels på väg, därefter gemensam start på 3920 meter gafflad orienteringsbana i skog och sedan ytterligare cirka 35 minuter väglöpning tillbaka till stugan (för de fyra tröttaste kan hemtransport erbjudas).
Terrängen är flack, snötäckt och delvis detaljrik. De dominerande trädslagen är gran, björk och en. Så kallad "kulturmark" och ett otrevligt raserat taggtrådsstängsel förekommer.
Tag med pannlampa, kompass och skor som du kan springa både väg och skog med.
Hej!
Är det någon som har en liten stuga i Gyllbergen att hyra ut över nyår? Hjälp en sörlänning i snönöd! E-posta eller ring 0709-629243 /Erik
Ivo: http://ivansirakov.com/en/index.php
10 tappra snöpulsade på årets skinklopp och alla trodde att de var snabbare än de var att pulsa i 30-40 cm snödjup.
Långa banan 8,85 km
1 Anton Sjökvist -9.30 löptid 61.30
2 Niklas Löwgren -10.09 66.09
3 Jesper Mårtensson -13.09 66.18
Korta Banan 3,85 km
1 Anders Åkerblom -5.28 gångtid 68.11
2 Jonathan Andersson -8.00 löptid 45.49
3 Uffe Eriksson -9.38 löptid 45.40
4 Johan Löwgren -12.41 gångtid 68.11
5 Mats Mårtensson -14.05 löptid 55.35
6 Ola Wiksell -19.00 löptid 51.17
7 Elisabet Wiksell -20.23 snöpulstid 75.01
Morgondagens träning blir sling-OL på Tjärnaberget. Ca 20 min löpning till start, 3 slingor om vardera 1,5-2,1 km och ca 20 min hem igen. Om man ber snällt kan man få en bonusslinga på 3,5 km.
Vi ses vid Skräddarbacksstugan klockan 18, ladda lampan!
Nu passar Kvarnsveden på att köra Skid-O träning på lördag. Se Kvarnsvedens hemsida. http://www.svenskidrott.se/Organisation.asp?orgelementid=44658
Välkomna!
Kvarnsvedens OK
Kom och spring Skinkloppet, lördag 13/12.
Start kl 10.00, Skräddarbacksstugan.
Två banor ca 50 resp 35 minuter långa.
Fika efteråt till självkostnadspris.
Välkomna önskar
Jourgrupp 11
SOFT har faktiskt jobbat fram en del bra saker på sista tiden.
Det finns ett frågeformulär om klassindelning och tävlingsarrangemang ute. Ta chansen att påverka hur det ska se ut i framtiden! Det gäller särskilt er som inte springer så många tävlingar per säsong.
Det finns även en ny elitmanual. Alla som är eller vill bli elitlöpare/elittränare/elitledare borde läsa den. Kapitlet om kravanalys är kanske något ostrukturerat men det innehåller väldigt mycket bra idéer. Läs, fundera och ställ sedan krav på träningskommitén!
Är du intresserad av en trevlig helgweekend till Skåne 18-19 april 2009?
Häng på Stora Tuna med tåg Perstorp och upplev 10mila på plats.
Resa sker med chartrat tåg…
– nattåg med sovkupé ner på fredagen (avresa ca. 17.00), framme lördag morgon
– hemresan startar en stund efter prisutdelningar etc. på söndagen, hemma sen söndag kväll
Du har tillgång till din sovkupé som står uppställd några kilometer från tc (det går ringbussar mellan tc och tåget) hela helgen och kan sova där när du vill.
På vägen hem får du umgås med jämlikar och eftersnacka 10mila-upplevelser!
Priset är inte helt fast ännu, men kommer landa på ca. 1700kr för en tur och retur biljett. (Ordinarie pris på sträckan är ca. 2800kr)
På grund av avbokningsregler behöver vi ha din intresseanmälan senaste 31/12 till mig (detta för att se om det överhuvudtaget går att få till resa med tåg). Därefter får du bekräfta din plats och slutgiltig bokning sker i mitten/slutet av januari.
Vill du hänga med på en upplevelse 2009, intresseanmäl dig till peter@lofas.se redan nu för att vara garanterad plats!
Resultat Mördarbanan 6 dec (Hemvändarhelgs lägret)
1. Johan Israelsson 58.04
2. Rikard C 59.56
3. Joakim Svensk 63.40
4. Johan Hamelius 63.47
5. Erik Sundberg 63.57
6. Emil Svensk 64.04
Emma, Sven och Susanna hade egna upplägg. Där Sven tog en klar seger i snögubbetävlingen, Emma vann damklassen och Susanna kom igen förträffligt starkt efter sjukdom. Snödjup ca25cm.
Sven> Grattis på namnsdagen!
Sven>Kul läsning!
Kvällens upplevelsefyllda pass lockade sex hungiga löpare! Vi startade 18:03 från Mellsta, men genast fick vi stanna för omvänd vätskepaus. Vi hittade en hög i bostadsområdet, och sen bar det ut i det okända. Vi tittade på Äxuln som var en hjälpkurvehöjd med vikingagrav under. "Vänd här" stod på en skylt, men vi trotsade den, vi hade ju knappt börjat! 14 km kvar ca…
Vår pratglada skogsman berättade om plantskolan och vi tvingades hoppa över en kontroll på grund av höga staket. Sen bar det av in i highland cattle-farmen. Vi såg inga djur alls, men hittade en kontrollpunkt och många elstängsel. När vi närmade oss andra änden av hagen blänkte det runt om oss av koögonreflexer… där var de! Lite hispiga blev vi allt, så en lite pissepaus fick det bli när vi var utanför hagen. Djuren hann inte formera gemensam front mot oss, och frågan är om de skulle gjort det med tanke på hur farliga vi måste sett ut med alla starka lampor på skallarna.
Sen fick vi se kottodling för gran, med kapade toppar. Längst ut på udden hade vi en kontroll, och sen fick vi blöta ner skorna lite i en myr. På tillbakavägen fick vi se Borlänges största (enda?) kolonilottsområde fint beläget vid älven.
Vid virkesuplaget plockade en stor kranbil timmer på en lastbil. Vi kom in på orienteringskartan nu och lämnade "telefonkatalogen" och flygfotot. Det blev inte lättare för det, för nu började det dyka upp en massa höjdkurvor och stenar. Åldermannen i gänget hade genat tidigare, och vi kunde se hans fotspår då och då.
Efter att ha bestigit Sjöberget med vattentornet var vår seriöse elitlöpare med onda ljumskar efter 82 minuter skidor dagen innan, väldigt lik Zeb Macahan med tanke på löpsteget. Alla var redo att skippa två sista kontrollerna. En annan elitlöpare klagade på kyla så vi fick öka på lite, hans puls på 132 räckte tydligen då att värma upp kroppen som nog från jobbet är van betydligt högre gradantal.
Det var en trevlig träning på nya marker med mycket prat, många nya insikter om kottodling och säkert nyttigt för konditionen (iaf för oss som tränar för att snart kunna börja träna igen…).
Väl mött på lördag igen!
Komplettering:
Självkostnadspris för lunchen betalas på plats.
PM för lördagens träningsdag:
Samling Sörbo 9.45, Johan I har nyckel. Träning förmiddag är "mördarbanan", skog, med gemensam start och valfritt tempo.
Därefter gemensam tillagning av lunch. Johan I är kökschef så lyd hans order!
Efter maten vila och litet diskussion kring sommarläger och några andra punkter inför nästa år. Sven håller i denna.
Pass 2 är natt-OL, Johan H ansvarig. Gemensam start.
Gyllbergsloppet 2011?
Nu på torsdag 4 december är det distans-OL från Mellsta, samling vid elljusspårets start, där vid tidtagningshöghuset. Gem start 18. Banorna som finns är helt nya, på ett för oss nytt område, på en för dagen ny karta! Många höjdkurvor blir det inte, vi skall utforska Äxuln och dess sevärdheter.
Längsta banan kommer bli upp mot 15 km, o sedan går det så klart att korta av ner mot oändligheten. Medtag pannlampa och ombyte.
Välkomna!
Hej alla Tuningar, det är en orienteringstjej i Canada (dotter till en av mina gamla bekanta) som skulle vilja träna orientering i Europa till våren med målet att springa Junior-VM 2009 i Italien. Med svenska mått är hon (ännu) ingen elitorienterare, men vi kanske kan ändra på det? Hon skulle gärna jobba som barnflicka, men om det inte finns något sådant som passar, så kanske det finns någon annan lösning för henne att bo här under ett halvår?
Så här skriver Angela själv: (svara direkt till henne eller via mig)
My name is Angela Forseille, I´m an 18 yr old girl from Williams Lake, B.C, Canada. I´m looking to come and live in Europe to train for orienteering (January to July 2009), and am planning on training for JWOC 2009. I would like to live with a family, preferrably with kids that I could help take care of, where I could get room and board.
If you have an opportunity for me, please email me at kitty11@fastmail.fm
Thanks!













