9260 inlägg.
Nobody needs to contact me, I have sorted things out.
Ufe, förlåt, hag behöver inte en karta imorgan, därfor att jag flyger till London!
Hello,
Can anyone please contact Mark nixon who is staying with your club this week.
We need to contact him immediately regarding selection for the GB team for this week´s World Cups!
Please get him to contact Derek Allison on 00447980583478.
Many thanks,
Jason Inman
GB Squad
Träningen på tors. Insjön.
Gemensam avfärd från Pylonen kl 17.30.
Jukola går som vanligt i Twilight Zone!
Hoppas på karta och kaka ikväll, trots allt…
Är man kvar och river tält får man karta….
I skymningslandet Finland går solen aldrig upp den går bara ner. Inte konstigt att finländarna är som dom är.
Har någon tagit en 10milakarta som den inte skulle ta? Det fanns nämligen bara kvar en herrsträcka 7 i klubbstugan som jag o Byström skulle dela på. Surt… hoppas den kryper fram.
Jukola är den enda tävling där man fortfarande ställer upp med rena familje- och arbetsplatslag. Där kan man på långa natten få gå ut tillsammans med figurer iförda jeans, stövlar och vita handskar!!
(förutsatt att man ligger så långt bak i fältet)
Jukola är känt för sina grymma natt/skymnings-sträckor. Snacka om mörker!
Sträcka 3-4 även de i dusk, inte i dawn?
Mora> Ja det är ju lite lustigt att NSD skriver mer om Stora Tuna än vad BT gör…
Urban>> Särskilt om Du gillar en hård bana i dusk
Man kanske ska göra en lite satsning mot Jukola!?
1 13,3 – 13,5 km, 80 min, dusk
2 11,3 – 11,5 km, 65 min, dusk / night
3 14,2 – 14,4 km, 84 min, night / dusk
4 7,3 – 7,6 km, 42 min, dusk
5 7,3 – 7,6 km, 41 min, daylight
6 9,7 – 9,8 km, 54 min, daylight
7 15,1 – 15,2 km, 83 min, daylight
78,7 km; 7 h 29 min
Här är en sann hjälte!
http://www.sepro.se/foto/ol-2005/050423tiomila/DSC_4712.html
Grattis till härliga insatser på Tiomila.
Nu ser vi framåt
Siljanskavle på snabblöpt tallhed.
Träningen på torsdag blir därför snabblöpt tallhed vid Insjön.
Anmälan till Uffe 070-5738419 senast tisdag vid maten
Jag kommer ut till tc lagomt för att se täten med halden och södertälje växla ut. Väntar in nisse också, ser att rikard får gå ut i en fin klunga med pan och denseln bl.a, ser riktigt bra ut. Det börjar ljusna ganska snabbt nu, så jag bestämmer mig rätt snabbt för att jag inte behöver någon lampa. Dags att byta om och börja värma upp. Känns riktigt bra på uppvärmingen, benen är riktigt lätta. Det börjar närma sig min tur nu, tar mig in i växlingsfållan och funderar ett tag på hur arrangörerna tänkt att
man ska veta när man ska växla ut, ingen fållavarning, ingen publikkontroll, och man ser varken storbilden eller löparna på upploppet. Tänker att det är bara att ställa sig vid planket och vänta då. Helt plötsligt dyker Modig upp i pan tänker då borde rikard komma snart. Mycket riktigt ca minuten senare kommer han i ryggen på denseln. Går ut tillsammans med Erik Andersson och Friskus, men när vi passerar deras ledare hör jag "Denseln, follow denseln" Så då inser man att honom kommer vi inte ha någon nytta av. De två första kontrollerna går bra, högt tempo direkt från början, långsträcka till trean, efter snabb överläggning med Erik bestämmer vi oss för att runda lite höger, tjecken mest avvaktar vad vi tänker. Efter halva sträckan ansluter även Rasti-kurrika, med en finne som kör i bara kort-ärmad nylon, riktig hårding. Dags för lite kortsträckor och första teve-kontrollen, går bra. Även angenemin ankkuri ansluter nu. Dags förlångsträcka igen, i stort sett rakt på i riktigt högt tempo. Dags för lite kortsträckor igen, nu kommer de första bommarna också, vi bommar två kontroller i rad, känner även att den tidiga morgonen och det höga tempot börjar göra sitt nu, magen vill inte riktigt vara med. Precis när vi fått syn på den andra kontrollen vi bommade dyker även pan och tisaren upp från helt fel håll. Vi är nu 7st i klungan, men det är fortfarande jag och Erik A som har kommandot med de andra bakom. Vi är nu längst norrut på banan och terräng byter karaktär och är i stort sett helt platt i några kontroller. Efter vi vänt tillbaka söderut igen på väg mot 15 kontrollen börjar vi först dra snett genom ett grönområde sen fortsätter vi snett och hamnar alldeles för långt norrut, vi missar ca 1,5min, och i klungan är bara denseln, tisaren och friskus kvar. Där försvann chansen på topp 10 platsen. Lite osäker orienteringen några kontroller nu. Vi börjar närma oss mål nu och farten skruvas upp ytterligare, men jag känner att jag har inga problem att följa. Bara fyra kontroller kvar nu, Erik skruvar upp farten rejält nu tisaren orkar inte riktigt följa med,jag svarar och stämplar först vid fjärde sista, sen bara ner till förvarningen med tv-kamera, känner att jag har ett litet kommando nu, trycker på rejält på den lite längre sträckan till näst sista, har Erik och smola en efter mig, ska bara upp och ta kontrollen i ett litet plottrigt område. Blir lite feg och vågar inte satsa ända in mot skärmen utan stannar upp lite för att läsa lite, denslen och friskus får direkt en liten lucka. Det var dagens största misstag, jag var ju på väg rakt i skärmen. Försöker att jaga ikapp mot sista och in till mål men lyckas aldrig. Springer imål som 16:onde. Känner mig nökd med mitt lopp förutom missarna på 15:onde och näst sista. Jag beklagar att jag inte lyckades hålla topp-15 platsen men, det är bara att träna på nu så tar vi dem på Jukola istället. Och icke att förglömma vi slog ju iallfall Malung.
Finns det ingen som tagit några kort från 10-mila? Skicka till webteamet så kan vi ta bort den opassande bilden från Rånässtafetten. webbteam@sttunaik.nu
Grattis till ett bra 10 mila. Ni slog oss denna gång, njut av det :-) för på Jukola ska vi smiska er…
Det är i alla fall kul att vi är fler Dalaklubbar som kämpar på i toppen på de stora kavlarna, även om massmedia oftast verkar tro att bara Malung och Leksand ligger i Dalarna.
Extra kul att se att ni fått fart på Tomas Löfgren, den gamle fightern.













