9260 inlägg.
PREMIÄR
Tränings-ol torsdag 18
Parkering vid Maserhallen
Samling i tunneln under riksvägen
mellan Maserhallen och Tjärna Ängar
4 slingor på vardera ca 2.5 km
och linje-ol ca 3.5km
Alla välkommna
Domnarvet låter meddela att man kommer att besluta huruvida man ska köra natt-DM (13/4), en vecka innan tävlingen. Vid inställd tävling kommer man dock inte att debitera några startavgifter. Så, det är bara att anmäla sig.
Ivo Kamenarov hade jag chat med idag, han tog pers på 5km bana, 15.41 är en riktigt bra tid!
Jag tar med lite Noname Löparjackor till träningen idag som ni kan köpa till 1/2 priset;
stl 130 1st svart-blå
stl 150 1st svart-blå
stl XXS 1st svart-blå
stl XS 1st svart-blå
Stl S 2st (1st svart/blå 2st svart/röd)
Stl XL 1st svart-blå
300kr/st. Först till kvar!
Jag kommer på distansträningen!
Träning söndag, kl 10.00, Skräddarbackstugan
Omväxlande stig och väg, omväxlande packad och eventuellt lös snö. Välkomna!
Nyckeln är funnen. Slarvmajan i huset har nu bytt namn till Claesson och kanske det är anledningen till att den försvann men är alltså nu funnen i en träningsjacksficka.
Vår klubbstugenyckel saknas, vet någon med er att ni lånat den av Emma eller mig så hör av er!
Efter tre uppmjukande 3minutersintervaller så kom äntligen gubbkroppen igång. Kanske var det snöpulsen på Bjusanvägen som fick kroppen att känna igen löpsteget från H16-tiden då Vittjärvsgubbarna härdade ungdomarna genom 2timmars snöpulspass?
Markus Lang var stark, startade längst bak i ledet för att han lite att jaga på. Bergkvists form börjar likna nåt, ser fram emot testrunderesultatet nästa vecka! Mammorna hittade så gott om barnvakter att de genast funderade på att skaffa fler… eller så var det ena pappan bara.
Pelles vallning var katastrofal inledningsvis, underfrysning de luxe i fuktiga snön. L Åkerbloms passage mellan Hyttbroparkeringen och Bjusanvägen var på årets SÄMSTA före, där det förra veckan varit det bästa på det nu bristande skoterspåret. Det enda som saknades där var den där härliga vätan i botten då man trampade igenom…
I herrduschen var det som vanligt skönt, i genomsnitt.
Delar av dagisligan grät (av lycka?) då pappa (farfar) Arvidsson visade nunan…
Efterrätt gjord på Tacoböd var nytt, men gott!
Tackar igen för najs träning!
Trött på snö? I Blekinge finns barmarken och i påsk bjuder Växjö OK och Orion på elitserie, juniorcup och vanliga tävlingar i fantastisk terräng på Torhamnsladet öster om Karlskrona. Vi erbjuder logi i skola och högklassiga träningspaket. Anmäl dig senast på fredag. www.okorion.com, www.vaxjo2010.se
Nu finns ett nytt tränarbrev ute, följ länken som finns långt ned på sidan "Träna & Tävla" om du inte har fått det via mail!
Staffan>> Här är jag.
Erik S>>kör hårt! vart än du är…
Nu på torsdag 25/3 arrangerar Domnarvet Vintercup.
Samling i Bergebo kl 18, start kl 18.15.
Anmälan till henning.waltgard@swipnet.se senast tisdag kväll (23/3)
Dusch efterråt i Bergebo för den som vill.
Banor:
Kort
Mellan
Lång
Banorna går mestadels i stadsmiljö, medtag SI bricka.
På grund av vintern som åter kommit så flyttar vi testrundan framåt en vecka till nästa vecka. Intervaller på tisdag som vanligt i stället.
Finns det några resultat från eftermiddags träningen igår?
Staffan>> Kan man söka dispens från att vara med på Tiomilaträningen? Jag tror att jag nog vill springa Tiomila (vet inte om jag lyckats anmäla mig på riktigt sätt eller inte) men har lite lång resväg till Barnens Hus för tillfället. Är det okej om jag kör ett OL-teknikpass på barmark i stället? Eller måste jag leta reda på en lokal leksaksaffär att starta från för att det ska räknas?
Gemensam avresa från klubbstugan till första träningen imorgon 9.50 för de som vill.
PM 10-mila träning lördag fm, 20 mars
Banlängder:
Långa 11,6km, Korta 7,5km
Deltagande:
Alla presumtiva tiomilalöpare i Tuna förväntas delta, anmälda till tiomila lägret. Några kartor extra kommer att skrivas ut – först till kvarn, om du inte är anmäld!
Samling:
Start och mål vid Barnens Hus på Södra Backa där gott om parkering finns.
Start:
Gemensam start 10:15
Karta:
Ett hopkok av gamla kartor av varierade kvalité digitaliserat av Jocke o Emil Svensk. Skala 1:10 000
Terräng:
Uteslutande hårt och isigt underlag. Ta löparskor med spik!!
Bana:
Rally-ol. En lång sträcka följs av ett bo där tre slingor löps i förbestämd ordning. Tre bon finns på banan. Den långa sträckan löps gemensamt (tempo typ 5min/km). Sen höjer man tempo och koncentration (till 4min/km). Nästa längre sträcka löps återigen gemensamt, osv.
Nedjogg:
Efter eget tycke till klubbstugan i Skräddarbacken (ca 3km).
Jag fick ett mail av Jan Sedivy, allt är bra med hanom och träningen flyter på. Som ni kanske minns så sprang Seda sista sträckan på 10mila 2009. Han säger något som lovar gott: Mraz is in top running shape (I think in whole his life). This weekned he will run
czech cross-country champs and he has got big chance for great result.
Regards Seda













