Årsavslutning med prisutdelning

Under söndagen så hölls den trevliga årsavslutningen i Skräddarbacksskolans matsal. Johanna Maxén och Anton Sjökvist höll i detta och gjorde det som vanligt jättebra! Inledningsvis så bjöds det på tipspromenad och sedan så var det dags för smarrig princesstårta. På plats fanns nästan hela elitgruppen med våra två VM Löpare på seniorsidan i spetsen, Tove Alexandersson och Emil Svensk. Tove är för övrigt aktuell då hon är nominerad till Radiosportens Järringpris, Svenska Dagbladets Bragdguld samt en av kandidaterna till att bli årets kvinnliga idrottare.

Mats, Ingrid & Tove tävlade i kartpussel. Ingrid vann tävlingen!
Mats, Ingrid & Tove tävlade i kartpussel. Ingrid vann tävlingen!

Årets KM avgjordes i Noraåbruk. En kalasfinkväll där massor av löpare deltag, nära 100st.

Klubbmästare 2016
Klubbmästare 2016 i Stora Tuna OK!
Stora Tunas skogsflickors/skogskarlars pris gick 2016 till de båda så duktiga 11:a åringarna Nora Cederberg Löwgren & Helmer Jöhnemark, ett stort grattis!
Stora Tunas skogsflickors/skogskarlars pris gick 2016 till de båda så duktiga 11:a åringarna Nora Cederberg Löwgren & Helmer Jöhnemark, ett stort grattis!
Två av klubbens och kanske Sveriges största ungdomastalanger är Moa Birkebaek och Viktor Svensk. De fick ta emot priset för segern i 10milas Ungdomskavle. Tilda & Mattias Östberg var också med i laget men var inte på plats, de var istället på Idretävlingarna i skidor.
Två av klubbens och kanske Sveriges största ungdomastalanger är Moa Birkebaek och Viktor Svensk. De fick ta emot priset för segern i 10milas Ungdomskavle. Tilda & Mattias Östberg var också med i laget men var inte på plats, de var istället på Idretävlingarna i skidor.

Även herrsstafettlaget som blev utmärkt 8:a på 10mila var på plats. Bilden nedan är dock från 10mila.

Från Vänster: Ivan Sirakov, Jesper Svensk, William Pommer, Joakim Svensk, Rikard Claesson, Markus Lang, Viktor Svensk, Anton Sjökvist, Henning Sjökvist & Emil Svensk.
Från Vänster: Ivan Sirakov, Jesper Svensk, William Pommer, Joakim Svensk, Rikard Claesson, Markus Lang, Viktor Svensk, Anton Sjökvist, Henning Sjökvist & Emil Svensk.

Sponsorer

Guld
Brons
Samarbetspartners

Publicerat

i

, ,

av