9260 inlägg.
Träning imorgon torsdag:
– OL-distans med lampa (från klubbstugan)
– gemensam start ca 18.05
– 12,4 alt. 9,4 km (stig/skog)
– "Lundgrensgaffling"
– första passet på nyreviderad karta!
Välkommen!
Kvarglömd mobil efter Estlandsaftonen finns hemma hos familjen Rylander, Bjugg Görans väg 35.
Härligt Staffan! Välkommen!
Vilken skräll Staffan – välkommen till gänget, hoppas du kommer att trivas med oss på tävlingarna också
Välkommen Staffan. Nu ökar statusen här i Uppsala när man springer i samma klubb som Guld-Staffan. Riktigt kul!
Pite Palt vill vi också ha!
Jag föreslår att Kocklandslaget bjuder på den norrländska delikatessen Surströmming den 20/11!
Måste gratulera Jonas och Sussanna. Även fast man tar hjälp av a-landslagslöpare är de oslagbara i spurten.
Mixed Lång (2 6.800 km 16 K
1 OK Linné – Rånäs OK 45:22
Sofie Johansson
Mikael Nordström
2 Stora Tuna IK 45:35
Susanna Mårtensson
Jonas Byström
3 OK Linné – Stora Tuna IK 45:48
Annika Billstam
Henrik Löfås
Spännande! Några nya hyggen har väl ändrat förutsättningarna något, men jag önskar er lycka till:) Jag gjorde en s.k. "feting"(stor bom) på 3:an, och så blev det väl nån till också så om ni går rätt är det nog inga problem.
Ta med egen karta också
5-dagarsträning imorrn kl 12 samling vid Plättbacken. Vi kör H20-lång banan från 5-dagars 99, vi siktar på att spöa Byströms 59,05.
Nu har Ni möjlighet att lämna Kocklandslaget förslag och önskemål på lunch under uppföljningsdagen den 20/11. Det står emellertid landslaget fritt att välja och vraka bland inkomna förslag.
Jag tycker ni ska skryta även med de fina placeringarna i sverigeligan för Tunas andralag. Tvåa av andralagen bland herrarna och etta bland damerna! Och faktiskt bäst räknat i sammanlagd platssiffra för de två bästa lagen i varje klass en bra bit före Lidingö.
Rikard>> Haha, blev det en klassiker nudå?? Gud, vilken ära då! Det e bara vissa som tolkar det fel dock.. annars är det ju bara ett mer speciellt sätt att uttrycka det man vill =)
Dagens skämt, en klassiker: Finns det några villiga skidåkare…
Lite halsningar fran Alushta pa Krimhalvon. Inga storre orienteringsframgangar annu. Tyvarr stryk av bade Leksands- och Moralopare. Rolig och kuperad terrang men lite halvdaligt vader. Ett stort plus for tavlingarna ar att man kan ta tradbussen till alla etapper.
Fy vad man fick snacka ihjäl sig igår på gympan..:D Varje pass har väl sina fördelar kan man säga.. Saknar Annelies då det e utmanande att kunna ens hinna med att yttra sig nån enstak gång! ;) Fin gympa iallafalll, alltid bra med det!
Vet inte exakt vad det blir för bana, men tag med pannlampa. Löparskor blir troligtvis utmärkt.
Vilken typ av OL-bana blir det på tisdag?
Behövs lyse? Dobbskor?













