Ingvar Lundström till minne

IngvarLundstr m

Vår klubbkamrat Ingvar Lundström har gått bort i en ålder av 86 år. För många av oss äldre var han en känd profil. Bland de yngre medlemmarna kanske han inte var så bekant. Men det han har uträttat för orienteringen i St Tuna och i Dalarna kan vi nog inte tillräckligt förstå. Han var under många år kartkonsulent i DOF och tog initiativ vad gällde kartutvecklingen. Han ritade många av St Tunas kartor. Han hade också flera uppdrag i klubbens styrelse på flera olika poster. Något som vi också förknippar med Ingvar är det legendariska och återkommande klubbarrangemanget ”Ärtloppet”. Utan att ta till i överord kan man med gott samvete säga att Ingvar var en riktig eldsjäl som brann för orienteringen och dess utveckling. Vi minns med tacksamhet och ljusa minnen Ingvar och att ha haft en sådan gedigen, trofast, pålitlig, kunnig kamrat och vän i klubben.

Gunde Hjalmarsson Runristare

Sponsorer

Guld
Brons
Samarbetspartners

Publicerat

i

av