Två urtuningar och tunalegender har lämnat oss

Lars_Erik Jansson 91 år
Han var omnämnd i Stora Tunas klubbtidning ”Tuna Sport” redan 1961 då han utnämndes till ”Årets bästa idrottsman”. Han hade då deltagit i SM-budkavlen i skidorientering med ett silver och samma år var han uttagen i Svenska landslaget i landskamp mot Finland.

Att notera från SM-budkavlen som startade i Lindesnäs vid midnatt den 11 februari. Startman var Nils Sjögren. Första växling var i Ulriksberg. Andra sträckan åkte Alex Borres som växlade i Nyhammar, tredje sträckan åkte Göran Berglund och fjärde sträckan Lars-Erik Jansson som blev 2:a efter IK Jarl. Målet vid Rämshyttans Turistgård. Segrartiden var 9 tim 51 min!!!!!!!
Lars-Erik har f.ö. en mängd SM, DM och KM-tecken genom åren. Han var mycket aktiv vid alla klubbens arrangemang och byggnationer. Han var byggnadssnickare och ställningsbyggare till yrket. Han var lite skämtsamt utnämnd till Sveriges bästa kontrollställningsbyggare. Stolparna lodades in och stämpelbrädan sattes i våg med vattenpass!
Han deltog högt upp i ålder vid orienteringstävlingar, veteranrundan och skidorienteringar, de få som fanns.

Bertil Jansson 83 år
Bertil var ledare för elitgänget under 80-talet med stora framgångar under Annichen Kringstad, Karin Gunnarsson, Ylva Grape, Uffe Eriksson m.fl. Hans profession var virkeskörare. Många kalla timmar i snö och is på lastbilskranen.
Bertil ingick i klubbens segrande Tiomilalag 1964 där han sprang den 5:e sträckan. 1982 hade han sprungit 21 tiomilakavlar. Han skrev ”Bertils krönika” i varje nummer av klubbtidningen OLA som utkom varje månad. Hans ”mantra” var att klubben skulle ha 100 segrar om året. Det lyckades 5 ggr under hans ca 15 år som ledare.
Ett typiskt inlägg i hans tänkande och disciplin följer nedan från en krönika april 1981:
”Önskar alla lycka till med den nya säsongen (1981). Lita på dej själv. Det går inte att hänga sej till seger. Bildas en klunga, så gå fram och dra, om du känner att du hinner med orienteringen också. Det gäller att sätta sej i respekt hos konkurrenterna. Bland klubbkompisarna hjälper alla varandra om det gått snett. OBS; Gäller ej klubbtävlingar! Blir ni ifrånsprungna, träna mera löpning. Blir du frånorienterad, träna mer orientering.
Orientering är mest självdisciplin, så ladda inför varje tävling. Lycka till, nu börjar jag räkna till 100!”

Undrar vad Stora Tuna IK/OK varit utan dessa legender. Deras engagemang, positiva stil och kraft har smittat många att föra verksamheten framåt. Vi kan nog inte förstå sammanhanget.
Både Lars-Erik och Bertil var Skogskarlar i Dalarnas Skogskarlars Klubb under många år och har därmed starkt bidragit till DOF ungdomarnas verksamhet.

Minne och sammanfattning

Gunde Hjalmarsson

Sponsorer

Guld
Brons
Samarbetspartners

Publicerat

i

av