SM Natt, seger för Viktor!

Under fredagkvällen avgjordes SM natt i Vedema utanför Hässleholm. Tävlingen var även den första deltävlingen i Swedish League för säsongen.

Klubbens främsta resultat från tävlingen är 18 årige Viktor Svensk som tog segern och SM Guldet i H18 klassen. Viktor vann med 3 min före Axel Elmblad från Bredaryds SOK och Viktors Km-tid 5.50 min/km imponerar.

Guld till Viktor!
Ovan ses 2:an i H18s rutt, Axel Elmblad.

Klubbens näst bästa placering noteras på Ronja Hugg som kom fin 10:a i D20 klassen.

Fina insatser gjorde även flera av herrarna i H21klassen, Henrik Johannesson klarade av 13140 m på 80 min och 38 sekunder, han var med det placerad som 13:e och endast 4.06 min efter Guldvinnare Johan Högstrand från IFK Göteborg Orientering. 35 sekunder längre tid behövde Olle Kalered på sig och fick med det 17:e plats. På 21:a plats kom Joakim Svensk 5.45 min från täten. Av sträcktiderna att döma så har Henke gjort ett stabilt lopp utan märkbara misstag. Olle låg 9:a långt in i loppet men två en minutsbommar gjorde att han missade topp 10. Joakim ser ut att ha bommat ca 1 minut.

Albin Ridefelt kom 5:a och här ses delar av hans lopp.

I den 143 man stora H21 klassen så gjorde William Pommer ett klart godkänt lopp 13 min från täten på en 66:e plats.

Alla Tunaresultat ses här

Sponsorer

Guld
Brons
Samarbetspartners

Publicerat

i

av