Dags för 10mila 2018!

Rikard —  2018-04-26

Ungdomslag:
Str. Kilometer Lag 1 – nr. 1017
1 3,7 Moa Birkebaek
2 3,9 Jonas Carlsson / Helmer Jöhnemark
3 2,8 Lovisa Mases / Hanna Östberg
4 3,5 Mattias Östberg

Reserver på plats: Lina Hällsten och Jacob Carlsson
Lagledare: Johan Östberg, Lena Mases, Pia Birkebaek

Damlag:
Str. Kilometer Lag 1 – nr. 501                           Lag 2 – nr. 590
1 5,5 Anna Mårsell                                            Tilda Östberg
2 6,9 Frida Sandberg                                        Johanna Erlandsson
3 10,9 Magdalena Olsson                                 Alina Palcau
4 7,7 Julia Gross                                               Maria Björklund
5 8,8 Tove Alexandersson                                 Florence Hanauer

Reserver på hemmaplan: Susanna Mårtensson och Astrid Norgren
Lagledare: Ingrid A, Catta Ö

Herrlag:
Str. Kilometer Lag 1 – nr. 13                                Lag 2 – nr. 68

  1. 12,1 Sven Aschwanden                                Henning Sjökvist
  2. 11,5 Jesper Svensk                                       William Pommer
  3. 8,1 Viktor Svensk                                          Stepan Mudrak
  4. 15,3 Henrik Löfås                                          Erik Blomgren
  5. 7,5 Anton Forsberg                                       Mattias Mårts
  6. 7,6 Henrik Johannesson                               Jonas Lundgren
  7. 9,8 Olle Kalered                                            Andrey Lamov
  8. 10,9 Jocke Svensk                                        Rikard Claesson
  9. 9,0 Anton Sjökvist                                         Tomas dy Löfgren
  10. 15,4 Emil Svensk                                          Markus Lang

Res: Niklas Löwegren, Staffan Eriksson
Lagledare: Peo Svensk, Lasse Sjökvist, Niklas Löwegren, Staffan Eriksson och Uffe Eriksson

Information:

Fredag

  • 13:00 En minibuss åker från Avis med Staffan som chaufför och + Olle i bil.
  • 16:00 Två minibussar från Avis, en med Markus som chaufför och en med ungdomar (Lena M chaufför).
  • 17:00 Träning Tveta (Emil fixar kartor)
  • 19:00 middag i Tveta, 2 sittningar för dam och herrlagen (chili con carne o ris ca 30 pers)
  • Kartsnack hela kvällen!
  • Boende i Tvetagården ca 50 st. Ta med lakan.
  • Kvällsfika har vi med oss var och en.

Lördag

  • Frukost fixas av Ingrid och damgänget för cirka 50 personer i 3 sittningar (7.30; 8.00; 8.30)
  • 10:30 ungdomskavlen startar
  • 12:00 Målgång ungdomarna
  • Lunch fixas på Tvetagården för ca 20 herrlöpare (Mårts headkock!)
  • 13:15 start damkavlen
  • 18:00 Målgång damerna
  • 18:30 Catering middag (Lasagne) vid Tunas tält på arenan, A101-102. Ta med egen dricka! Peptalk inför herrstafetten!
  • 20:30 start herrkavlen
  • Ungdomarna åker hem (en minibuss). Damerna åker tillbaka till Tvetagården (en minibuss)
  • Sovplatser i husvagnar, cirka 15-16 stycken (ta med lakan), och i klubbtältet (ta med sovsäck).
  • Mat (korv, mackor, kaffe, soppa, youghurt och frukt) finns i tältet hela natten.

Söndag

  • 07:30 Målgång herrarna – Emil Svensk
  • 09:30 Målgång lag 2 – Markus Lang

Chaufförer hem: Markus och Rikard